Üniversite tercih sonuçlarının açıklanması ile öğrenciler ev arayışına başladı. Ancak yüksek ev fiyatları hem öğrencileri hem de velileri bir hayli korkutuyor. Öğrenciler, yüksek kira fiyatlarından oldukça şikayet ediyor. Pahalılığın yanı sıra kiralık ev bulamama durumu da problemi büyütüyor. Bu sorun ailelere apart alternatifini sunuyor.

Tarihi bir sempozyum gerçekleşecek Tarihi bir sempozyum gerçekleşecek

Devlet yurtlarına yerleşemeyecek olan öğrenciler ya eve çıkacak ya ücretli yurtlara, aparta yerleşecek. Artvin’de üniversite öğrencilerin eve çıkabileceği mahallelerde ev kiraları 5-6 bin liradan başlıyor. Konuma ve evin özelliklerine göre ev kiraları artıyor. Kira fiyatlarını fazla bulan aileler apartlara bakıyor. Artvin’de apartlar ise aylık 3 bin ile 5 bin lira arasında değişiyor.

2022-2023 Döneminin başında olduğu gibi kalacak yer bulamayan öğrenciler, okulunu dondurup memleketine dönmek zorunda kaldı. Artvin Çoruh Üniversitesi’nin açılmasına kısa süre kala üniversite öğrencileri yine aynı sorunu yaşacak gibi gözüküyor. Artvin’de üniversite öğrencilerin barınma sorununu ne zaman çözüleceği merak konusu.  

Ali Eray Çelik